چاپگرهای سه بعدی به کمک زانوهای آسیب دیده می آیند

۱۳۹۶ شنبه ۲ اردیبهشت در ساعت ۰۵:۲۴ ب.ظ

محققان موفق به تولید برخی ترکیبات غضروف مورد استفاده در زانوهای انسان با استفاده از چاپگرهای سه بعدی شده اند. آنان می گویند می توان این مواد را به راحتی به زانوهای آسیب دیده تزریق کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر نقل از دیجیتال ترندز، پژوهشگران دانشگاه دوک نوع جدیدی از مواد قابل استفاده برای چاپ سه  بعدی را به کار گرفته اند که قابل تزریق به غضروف های زانوست.

آنها می گویند این مواد از قوت، استحکام و همین طور قابلیت ارتجاعی مشابه با غضروف انسان ها برخوردارند و حتی می توان از آنها برای جایگزینی منیسک پا استفاده کرد.

با توجه به انعطاف این روش می توان ترکیبات مختلفی را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی طراحی کرده و در درون زانوهای آسیب دیده به کار گرفت. البته مهم ترین چالش در این زمینه افزایش انعطاف پذیری این ترکیبات است و به این منظور نانورس هایی به ژل های پیش ساز مورد استفاده در ترکیبات یاد شده اضافه می شود.

این کار باعث کاهش ضخامت این ترکیبات هم می شود تا آنها راحت تر در داخل زانو به کار گرفته شوند. برای تهیه این ترکیبات بر مبنای شرایط زانوی هر فرد ابتدا اسکنی از پای وی تهیه می شود. انتظار می رود استفاده از این روش در آینده نه چندان دور در بیمارستان ها و محیط های درمانی آغاز شود.

اخطار
خیر
بله